Główne wyzwania projektów logistycznych w branży spożywczej

 

 

Branża spożywcza od zawsze zorientowana była na efektywność oraz zdolność do szybkiego reagowania na zmiany. Obecne wymagania konsumentów wymuszają na firmach konieczność zweryfikowania podejścia do produkcji oraz dystrybucji wyrobów gotowych. Dynamiczny wzrost liczby indeksów (SKU), połączony ze wzrostem działalności promocyjnej, wykorzystanie wielokanałowości sprzedaży („omni-channel”) i zwiększona współpraca w ramach łańcucha dostaw, to tylko niektóre z wyzwań.

Trendy w branży:

  1. Ściślejsza współpraca między wszystkimi stronami łańcucha dostaw w celu minimalizacji kosztów i zapasów, jak również zapewnienia wyższego poziomu świadczonych usług.
  2. Przemodelowanie sieci łańcucha dostaw w celu integracji oddziałów i wzrostu szybkości dostaw.
  3. Zmiana w tradycyjnym postrzeganiu roli magazynu, jakim jest tworzenie buforów, na rzecz centrów dystrybucyjnych zdolnych sprostać wymaganiom stawianym przez wielokanałowość sprzedaży
  4. Bardziej efektywne centra dystrybucyjne oraz projektowanie procesów dla szybko rozwijających się obiektów zgodnie z globalnymi wymaganiami oraz lokalnymi potrzebami.
  5. Usprawnienie planowania łańcucha dostaw oraz przyśpieszenie cykli produkcyjnych, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmiennością popytu oraz dynamicznym wzrostem liczby indeksów (SKU).

Wyzwania dla logistyki w branży spożywczej… We wszystkich sektorach, od napojów poprzez produkty mleczne, towary paczkowane aż do przemysłowych dóbr konsumpcyjnych możemy zaobserwować znaczne zainteresowanie wyżej wymienionymi aspektami. Konsolidacja firm na poziomie globalnym znajduje odzwierciedlenie w globalnym podejściu do optymalizacji logistyki. 10 z 15 największych światowych firm z branży spożywczej skorzystało z usług zewnętrznej firmy doradczej przy realizacji projektów logistycznych o zasięgu ponadregionalnym. W rezultacie było możliwe szybkie wprowadzenie rozwiązań, które odpowiadają rosnącym wymaganiom dystrybutorów oraz klientów końcowych.

Przykładowe projekty: audyt logistyczny Centrum Dystrybucyjnego dla lidera w hurtowej dystrybucji produktów FMCG w Polsce; opracowanie strategii sieci dystrybucji dla ogólnopolskiej sieci supermarketów i marketów spożywczo-przemysłowych; projekt koncepcyjny modelowego Centrum Dystrybucyjnego dla drugiego co do wielkości dystrybutora w branży spożywczej w Rosji.

Tekst: Paweł Kujawa, konsultant, Międzynarodowa Grupa Doradczo-Inżynierska Miebach Consulting

 

To jeden z tekstów specjalnego raportu "Doradztwo i outsourcing, czyli recepta na poprawę jakości procesów logistycznych. 20 filarów dobrych decyzji". Raport ukazał się w „Warehouse Monitor” edycja Lato 2016. Kliknij i czytaj e-wydanie.

 

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

COPYRIGHT © Warehouse Monitor 2020

 

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.