Najlepsi z najlepszych, oto zwycięzcy IFOY Award 2017

 

W wieczór otwarcia targów transport logistic 2017 (9 maja) w Monachium odbył się finał zmagań o tytuły IFOY Award 2017. Goście gali, zgromadzeni w budynku BMW World, poznali nazwy najlepszych rozwiązań ze świata logistyki wewnętrznej. Półroczna selekcja oraz praktyczne testy wyłoniły zwycięzców. Przedstawiciele firm takich jak: Jungheinrich, Still oraz Torwegge z dumą mogli więc wznieść do góry statuetki wykonane z metalu i szkła.

Redakcja „Warehouse Monitor” od pięciu lat aktywnie współtworzy IFOY Award poprzez pracę w jury tego międzynarodowego konkursu, udział w testach, obradach i głosowaniach. Mamy więc możliwość obserwowania IFOY niejako od kuchni. Tak też i było w czasie najnowszej edycji zmagań.

W tym roku do rundy finałowej trafiło 11 urządzeń i rozwiązań intralogistycznych autorstwa siedmiu producentów. W tej edycji wyjątkowo licznie reprezentowane były urządzenia elektryczne, autonomiczne, działające z częściowym udziałem operatora. Niewiele było klasycznych „wózków widłowych”, widać więc, że ciężar przesuwa się ze strony urządzeń w stronę usług, rozwiązań i ciągłej pogoni za dobrze rozumianą innowacyjnością, która poprawia jakość pracy końcowych użytkowników.

– Koncepcja Przemysłu 4.0 to niezwykle szybko nadchodzącą część intralogistyki. Jest to obecnie główne pole, na którym tegoroczni zwycięzcy zaprezentowali innowacyjność. Nie jest ona jednak wyłącznie obietnicą nowoczesności, ale mierzalnym krokiem poczynionym w kierunku korzyści płynących dla klienta – mówi Anita Wurmser, szefowa jury IFOY.

 

 

Test, czyli ważny krok w drodze do zwycięstwa

Zanim jednak w monachijskim BMW World uroczyście ogłoszono zwycięzców czterech tegorocznych konkursowym kategorii, przeprowadzony został wnikliwy, kilkumiesięczny proces selekcji najlepszych rozwiązań. Od lat jego niezwykle istotnym elementem składowym jest praktyczny test. Na początku marca br. hala A3 na terenie Targów Monachijskich, o powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych, przez kilka dni stała się torem testowym i miejscem wytężonej pracy. Ponad 100 zaproszonych gości, włączając w to zespół testerów, członków międzynarodowego jury, konsultantów z branży przemysłu, usług logistycznych, mediów i ośrodków naukowych, przyjechało do Monachium, aby wziąć udział w dniach testowych. Po raz piąty w historii finaliści zmagań o tytuł IFOY Award musieli pokonać szereg zadań, aby dostarczyć nam, jurorom, pakiet maksymalnie konkretnych informacji. Tak, aby można było w maju ogłosić te rozwiązania, które okażą się „najlepszymi z najlepszych”.

W tym roku w szranki stanęło 11 kandytatów (rozwiązania od takich producentów, jak: Crown, Jungheinrich, kickTrike, SSI SCHÄFER, Still, Tornwegge i UniCarriers) z tzw. krótkiej listy, a więc ci, którzy zimą przeszli już etap wstępnej selekcji. To oni zostali poddani najbardziej rozbudowanemu testowi intralogistycznemu. IFOY Test jest bowiem czasem poświęconym w pełni na jazdy nominowanymi urządzeniami, na porównania, ale także na rozmowy z przedstawicielami firm. Wszystko po to, aby zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym, jak najlepiej poznać oceniane rozwiązania.

Co się zatem liczyło przy wyborze najlepszych rozwiązań? To wypadkowa bardzo wielu różnych elementów. Oceniane są: innowacyjna jakość, technologia, design, ergonomia, bezpieczeństwo, efektywność kosztowa, trwałość. Istotne są również policzalne korzyści osiągane przez klientów i atrakcyjność rynkowa nominowanych rozwiązań.

A kto zwyciężył?

Jungheinrich, Still i Torwegge, czyli trzech wspaniałych z czterema rozwiązaniami

W kategorii konkursowej „Wózek magazynowy” zwyciężyło urządzenie iGo neo firmy Still, pionierski autonomiczny wózek do kompletacji. Głównym powodem takiej decyzji jurorów była bardzo wysoka ocena poziomu zastosowanych w nim innowacji, co przekłada się na solidny pakiet korzyści dla użytkowników. Jak podkreślili członkowie jury IFOY Award: „urządzenie Still iGo neo to swego rodzaju kamień milowy w rozwoju urządzeń do samodzielnego transportu ładunków. Domyka ono przestrzeń istniejącą pomiędzy robotyką a intralogistyką”. Ponadto wszystkie przeprowadzone w marcu testy IFOY potwierdziły bardzo wysoką efektywność urządzenia Still – w porównaniu z konwencjonalnymi wózkami kompletacyjnymi. Model iGo neo jest bardziej wydajny i produktywny (wydajność rośnie nawet i o kilkadziesiąt procent).

W trakcie pasjonującego finiszu rozwiązanie TORsten AGV od Torwegge odniosło zwycięstwo w kategorii „AGV” (Urządzenie Automatycznie Prowadzone). Kilkukierunkowy, mocny AGV od Torwegge może transportować ładunki o wadze do 7,5 tony. Urządzenie wykorzystuje różne platformy transportujące, które są wyposażone w dopasowane półki lub pojemniki spełniające indywidualne wymagania klienta. Warto dodać, iż projekt TORsten został rozwinięty w bliskiej kooperacji z firmą SEW oraz przy współpracy z uniwersytetem w Akwizgranie.

W konkursowej kategorii „Special of the Year” zwyciężyło rozwiązanie Jungheinrich Indoor Positioning. To system lokalizujący, dedykowany wózkom widłowym, który bazuje na rozwiązaniach smartfonowych oraz na systemie sygnalizatorów oraz na Bluetooth. Dla jury jasne było to, że system ten oferuje klientom konkretne korzyści, ma też dużą szansę na odniesienie rynkowego sukcesu. Jurorzy docenili też fakt, iż system Jungheinrich można wdrożyć w sposób szybki, elastycznie i bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.

Still otrzymał też drugą statuetkę – wygrał bowiem kategorię konkursową „Special Vehicle”. Producent otrzymał statuetkę za swój ciągnik magazynowy z systemem automatycznego załadunku i rozładunku. Rama zestawu transportowego została opracowana do automatycznego załadunku i rozładunku ponadgabarytowych nośników ładunku o masie do 2 ton. Opatentowany system transportu i wyjmowania wózków zapewnia wyjątkowy komfort obsługi dzięki sterowaniu za pomocą ekranu dotykowego, a także kamerze z obiektywem typu „rybie oko”, gwarantując maksymalną orientację i bezpieczeństwo.

 

 

Decyzja niezależnego, międzynarodowego jury

Zwycięzcy IFOY Award są wybierani przez niezależne międzynarodowe jury, składające się z grona redaktorów wiodących europejskich tytułów branżowych. Nasz kraj w jury reprezentuje redakcja „Warehouse Monitor”. Wsparciem dla jurorów jest ekspercki neutralny test, w czasie którego zbierane są „twarde dane” o wózkach, które przeszły do rundy finałowej i są na tzw. krótkiej liście. Wsparciem są także naukowe analizy „IFOY Innovation Check”. Jurorzy sami także testują wszystkie urządzenia oraz biorą udział w prezentacjach rozwiązań i usług intralogistycznych.

Od 2013 r. IFOY Award jest punktem odniesienia dla oceny wydajności kosztowej i innowacyjności w sferze transportu wewnętrznego. Ze względu na wyspecjalizowaną wiedzę fachową nagroda jest uznawana za najważniejsze wyróżnienie w intralogistyce związane z obszarem innowacyjności.

Sponsorem IFOY Award, które jest objęte patronatem niemieckiego resortu gospodarki i energii, jest VDMA (Niemiecka Federacja Inżynierii), jedna z największych na świecie organizacji branżowych, bardzo mocna w obszarze logistyki i magazynowania. Partnerem wydarzenia są Deutsche Messe wraz z wiodącymi targami branżowymi CeMAT w Hanowerze oraz transport logistics w Monachium. Firma CHEP jest partnerem paletowym konkursu, a partnerem technologicznym jest specjalista w ładowaniu akumulatorów – firma Fronius.

Tekst: Sebastian Śliwieński, redaktor naczelny „Warehouse Monitor”, juror IFOY Award

 

Zwycięzcy IFOY Award 2017: 

Kategoria: Wózek magazynowy

iGo neo CX 20, STILL (elektryczny)

 

 

Kategoria: Pojazd specjalny

Ciągnik magazynowy z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, STILL (elektryczny)

 

 

Kategoria: AGV/Schuttle

TORsten, Torwegge

 

 

Kategoria: Special of the Year

Lokalizator wózków widłowych, Jungheinrich

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.