Fascynująca historia Crown – rodzinnej firmy w świecie wózków widłowych

W uniwersum wózków magazynowych jest marka, która zasługuje na miano kultowej. Marka, która od kilku lat jest obecna na polskim rynku, a jej historia jest znacznie dłuższa i pełna ciekawych wydarzeń.

Crown, a właściwie Crown Equipment Corporation, to amerykańska firma rodzinna, będąca czwartym największym producentem napędzanych przemysłowych wózków widłowych na świecie. Główna siedziba firmy mieści się w miasteczku New Bremen w USA, zasiedlonym w latach 30 XIX wieku przez niemieckich imigrantów. Od czasu założenia firmy, mimo wielu ofert wykupu, Crown pozostaje w prywatnych rękach.

Aż 85 proc. części wytwarzanych we własnych zakładach

Wózki Crown obsługują 100 proc. firm z TOP 10 według "Newsweek USA". Firma zatrudnia ponad 15 tys. pracowników, a w ubiegłym roku osiągnęła 3,08 mld dolarów przychodów ze sprzedaży swoich produktów na całym świecie.

Co ciekawe, Crown wytwarza aż 85 proc. wszystkich części we własnych zakładach. 70 proc. produkcji odbywa się w USA, a reszta w fabrykach rozsianych po całym świecie, m.in. w Niemczech, Irlandii i Australii. Kontrola wszystkich aspektów produkcji sprawia, że wózki widłowe Crown mogą być „szyte na miarę” - specyfikację można dostosowywać do konkretnego zamówienia, według indywidualnego zapotrzebowania klienta.

A wszystko zaczęło się od... sterowników do pieców

Korzenie firmy Crown sięgają 1945 r. Wtedy to bracia Dicke – Allen i Carl, do których wkrótce dołączył syn Carla Jim, zaczęli produkować sterowniki temperaturowe dla pieców spalających węgiel, obsługując zaledwie garstkę klientów.

Produkcja tych aparatów odbywała się w byłym budynku sklepu z narzędziami zlokalizowanym w New Bremen w stanie Ohio. Crown kilkukrotnie zmieniał i dywersyfikował profil swojej produkcji, za każdym razem dostosowując go do trendów i odpowiadając na zmieniające się zapotrzebowania rynkowe.

Lata 50. i 60. – pierwsze wózki widłowe

Gdy w Stanach Zjednoczonych rodził się ruch hippisów, Crown rozpoczynał swoją ekspansję w branży przeładunkowej. Impulsem do rozwoju okazała się produkcja urządzeń niszowych, rozwijaniem których główni gracze rynkowi nie byli wówczas zainteresowani. W 1956 r., po wypuszczeniu na rynek pierwszego modelu, Crown opracował kilka specjalistycznych wózków widłowych, w tym wózki do komisjonowania dla rządu Stanów Zjednoczonych, wózki z wywrotkami dla amerykańskiej poczty oraz wózki do przewozu trumien do salonów pogrzebowych.

W 1959 roku władze firmy zdecydowały, że zakład opracuje i skupi swoje działania na dwóch liniach wózków jezdnych EZ: seria H (obsługiwana ręcznie) i seria B (na baterie). Zatrudniono Deane'a Richardsona i Davida B. Smitha z RichardsonSmith do zaprojektowania wózka paletowego o średnim obciążeniu, który został wprowadzony na rynek w 1962 r. Ogromny sukces tego projektu stał się częścią korporacyjnej strategii firmy Crown.

Lata 70. i 80. – pierwsze wózki widłowe wysokiego składowania

Gdy w 1970 r. Levitz, dystrybutor mebli, złożył zamówienie na 67 wózków Crown, rozwój przedsiębiorstwa nabrał dynamiki. W tym samym roku Crown dołączył do Industrial Truck Association i otworzył fabrykę w Australii. W 1972 r. firma wprowadziła na rynek pierwszy wózek widłowy z przeciwwagą (RC), który umożliwiał operatorowi stanie bokiem i obserwowanie zarówno przodu, jak i tyłu kierunku jazdy. W 1980 r. rozpoczęła się produkcja wózków wysokiego składowania RR, zaprojektowanych do wąskich korytarzy w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Z czasem powstały kolejne modele wózków widłowych dostosowane do realiów rynkowych i potrzeb rosnącej liczby klientów.

Utworzenie europejskiej centrali w Bawarii – fabryka w Roding

Na rynek europejski Crown wkroczył pod koniec lat 60. Najważniejszy moment dla europejskiego oddziału firmy miał miejsce w 1987 r. wraz z utworzeniem głównej siedziby firmy w Europie, w Monachium. Centrala europejska oprócz produkcji, służy również do koordynacji czynności 15 obiektów firmy prowadzących sprzedaż i usługi. Osiem z tych przedsięwzięć znajduje się w Niemczech, pięć kolejnych w Wielkiej Brytanii i po jednym w Belgii i Holandii.

Zakład produkcyjny w Roding w Niemczech konstruuje wózki podnośnikowe Crown. Europejski zespół projektowo-inżynierski znajduje się w Monachium. Współpracując z zespołami rozsianymi po Stanach Zjednoczonych i Australii, podejmuje się projektowania nowych produktów, rozwijania najnowocześniejszych systemów wózkowych, jak również ulepszania oraz dostosowywania produktów do określonych wymagań użytkownika. Na przestrzeni lat, zespoły projektowe Crown odniosły wiele sukcesów, zdobywając ponad 50 prestiżowych nagród.

Crown wśród rozwiązań magazynowych WDX

W 2010 r. Crown nawiązał współpracę z WDX S.A. - dostawcą kompleksowych rozwiązań magazynowych. Od tego czasu sprzedaż tej kultowej marki na polskim rynku rośnie, a grono firm które nie wyobrażają sobie pracy na innych maszynach jest coraz szersze.

Ostatnie 2-3 lata to intensywna ekspansja Crowna w Polsce, gdzie szczególnie w kategorii wózków systemowych (wąskokanałowych VNA), zaznaczyła się obecność marki jako jednego z liderów rynku. WDX S.A. jako wyłączny dystrybutor Crowna w Polsce, stawia na dalszy rozwój.

W 2019 r. planowane jest otwarcie nowoczesnego centrum serwisowego w Zgierzu. Inwestycja ma charakter unikalny na skalę europejską. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich entuzjastów amerykańskich wózków widłowych, ale też dla wszystkich ceniących sobie najwyższe standardy pracy oraz wartości kultywowane przez markę Crown.

Pełną ofertę wózków magazynowych Crown dostępnych w polskiej dystrybucji znajdziecie pod adresem www.wozkicrown.pl/

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.