Innowacyjny Robo Wash&Dry sprawdza się w praktyce rynkowej

 

Pierwszy robot myjka, zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich inżynierów z Europa Systems zwiększa wydajność centrum dystrybucyjnego znanej sieci handlowej. Pierwotnie był to innowacyjny projekt badawczy, który już teraz sprawdza się w rynkowych realiach.

Automatyczny i zrobotyzowany system jest przeznaczony do magazynowania, transportu, mycia i suszenia kontenerów termoizolacyjnych wykorzystywanych w centrach dystrybucyjnych obsługujących logistykę produktów świeżych i mrożonych.

- Wyzwaniem klienta był proces automatycznego mycia i osuszania kontenerów termoizolacyjnych, tak aby mogły jak najszybciej wrócić do obrotu – mówi Michał Kaźmierczak, CEO Europa Systems.

Centra dystrybucyjne obsługujące sklepy spożywcze dostarczają produkty do indywidualnego sklepu transportem samochodowym w pojemnikach/boksach termoizolacyjnych o różnych rozmiarach. Świeży towar jedzie do sklepu, a następnie w tych samych pojemnikach wracają tzw. zwroty. W centrum dystrybucyjnym zwroty są rozpakowywane, a pojemniki powinny być skierowane do magazynowania. Pojemniki są jednak brudne od żywności, która przyjechała w zwrotach. Pojemniki należy umyć. Obecnie firmy stosują proste metody mycia - np. ręczne myjki ciśnieniowe. Są również próby automatyzacji mycia w formie zmechanizowanych myjek. Metody te są: wolne, absorbujące pracownika, niedokładne, awaryjne (dotyczy: myjek mechanicznych).

 

Skąd się biorą innowacje?

- To nasz klient, centra dystrybucyjne znanej w całej Europie sieci sklepów spożywczych, dla którego zrealizowaliśmy już ponad 100 systemów do automatycznego transportu i buforowania kontenerów zgłosił potrzebę rozwoju procesu o automatyzację ich mycia i suszenia. Tak właśnie powstał projekt badawczy - Robo Wash&Dry - system do mycia i suszenia pustych kontenerów termoizolacyjnych z wykorzystaniem ramienia robota - wyjaśnia Jarosław Szulgo, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Europa Systems.

Inżynierowie Europa Systems rozpoczęli prace badawcze nad projektem, którego celem było opracowanie zrobotyzowanej linii, na którą ładowane będą brudne pojemniki, a następnie robot je umyje, zdezynfekuje i osuszy. Po operacji mycia linia automatycznie przetransportuje pojemniki do magazynu. Przy czym magazyn nie będzie elementem projektowanego systemu i rozumiany jest jako istniejąca śluza magazynowa z kontrolowaną temperaturą od 2 do 5 stopni Celsjusza - o wymiarach około: szerokość 4-12 m, wysokość od 6 do 13 m, długość 40-100 metrów. Wąski i długi system śluzy magazynowej zagwarantuje efektywność energetyczną. Ostatnim elementem projektowanego systemu będzie funkcja „wydawania” czystych, zdezynfekowanych pojemników na magazyn towarów gotowych, gdzie pojemniki są ładowane do wysyłki (realizacja dostawy towaru do sklepu).

Dodatkowo w trakcie procesu transportu każdy pojemnik zostanie specjalnie oznaczony. Umożliwi to wprowadzenie inteligentnego systemu nadzoru i identyfikacji mycia pojemników.

 

Innowacyjne obszary badawcze

  1. Automatyzacja i robotyzacja procesu mycia pojemników termoizolacyjnych w niskich temperaturach 2-5 stopni Celsjusza, przy dużej wilgotności powietrza;
  2. Inteligentne systemy pomiaru i kontroli jakości – opracowanie systemu detekcji zanieczyszczeń dla pojemników spożywczych. Robot myjący będzie mył tylko brudne pojemniki. Zadaniem opracowywanego systemu będzie identyfikowanie rodzaju zanieczyszczeń celem dobrania parametrów czyszczenia.

 

Problemy badawcze do rozwiązania

  1. Budowa zrobotyzowanego stanowiska mycia – wilgotność, niska temperatura;
  2. System wizyjny detekcji zanieczyszczeń – rozpoznawanie zanieczyszczeń powstałych w wyniku użytkowania pojemników: pozostałości po produktach, elementy opakowań, itp.;
  3. Niezawodność czujników podczas pracy w trudnych warunkach: wilgotność, zanieczyszczenia, zmiana temperatury otoczenia, niskie temperatury, detergenty;
  4. Zwiększenie energooszczędności systemu poprzez dobór wydajnych i wysokosprawnych motoreduktorów i optymalizację układu;
  5. Dobór trwałego systemu oznaczeń pojemników, umożliwiającego bezproblemową identyfikację w skutek ciągłego użytkowania.

 

Sukces wdrożenia

 

Innowacyjny Robo Wash&Dry zaprojektowany i wyprodukowany przez inżynierów z Europa Systems już od 6 miesięcy usprawnia procesy w jednym z polskich centrów dystrybucyjnych.

Główne korzyści to większa wydajność, skuteczność procesu mycia i suszenia kontenerów oraz mniejsze zużycie energii. Za pomocą ramienia robota Fanuc - praca głowicy w wielu osiach powoduje szybsze i dokładniejsze osuszenie pojemnika - system daje możliwość suszenia kontenera co dwie minuty.

 

Światowa premiera odbędzie się na targach LogiMAT2018 (hala nr 1 na stoisko C37), gdzie prezentowany będzie Robo Wash&Dry.

 

 

Źródło: https://youtu.be/Uy8sMjoEzAo

Tagi: automatyka magazynowa, case study, centrum logistyczne, dystrybucja, logistyka, magazyn, magazynier, operator logistyczny, palety, regały, studia przypadków, system wms, wózek widłowy, wózki widłowe

         

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub w konfiguracji usługi. Polityka prywatności.